Fotowoltaika dla domu

Polacy są coraz bardziej świadomi tego, jak szkodliwy wpływ może mieć działalność człowieka na środowisko naturalne. Na szczęście pojawia się wiele rozwiązań, które można wdrożyć w swoim życiu i przyczynić się do poprawy sytuacji planety. Budując własny dom warto zastanowić się nad instalacją paneli słonecznych, które są doskonałym źródłem energii – ekologicznym i tanim.

Co to jest fotowoltaika?

Technologia ta jest już znana od połowy ubiegłego wieku. Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w prąd stały, który można wykorzystać do ogrzania mieszkania czy też innych celów. Technologia była wykorzystywana m.in. w kalkulatorach, w których wbudowano niewielki panel, który pobierał energię ze światła, która przetworzona zasilała urządzenie. Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla firmy, ale też domu, dobrze usytuowane panele słoneczne w ciągu kilku lat zapracują na swój koszt, a w dłuższej perspektywie obniżą rachunki za prąd. Ogniwa fotowoltaiczne absorbują energię słoneczną, zamieniają ją na prąd stały, a następnie przekazują go do specjalnego urządzenia, zwanego falownikiem. Tam prąd stały zmieniany jest na zmienny, a następnie przesyłany jest do „magazynu” lub też bezpośrednio do instalacji elektrycznej domu.

Miejsce usytuowania paneli

Polska nie jest niestety tak bardzo słonecznym krajem, jak Hiszpania czy Grecja, jednak wcale nie oznacza to, że u nas panele solarne się nie sprawdza. Aby ogniwa fotowoltaiczne przynosiły nam zyski, musimy umieścić je w miejscu, na które nie pada cień. przeważnie będzie to dach naszego domu, jednak jeśli dysponujemy większą działką, możemy spokojnie zamontować je też bezpośrednio na ziemi. Nie bez znaczenia będzie też strona świata, na która będą zwrócone panele. Najlepiej sprawdzi się strona południowa, która jest oświetlona słońcem przez największą ilość godzin w ciągu dnia. Nie bez znaczenia będzie też kąt, pod jakim zostaną ustawione panele, zalecane jest ustawienie w zakresie 30-40 stopni. W pobliżu domu lepiej nie sadzić drzew, które w przyszłości mogą zasłonić panele. Oczywiście dotyczy to tylko strony, w którą ogniwa są zwrócone. 

Dotacje i zwrot kosztów

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to duży koszt, nawet jeśli w perspektywie ma się on nam zwrócić i przynieść duże oszczędności. Na szczęście fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, a takowe chętnie wspiera Unia Europejska. Każdego roku UE wyznacza osobny budżet, który przekazywany jest polskim samorządom, w celu dofinansowywania tego typu inwestycji. Dlatego decydując się na zamontowanie paneli słonecznych w swoim domu, warto złożyć wniosek do lokalnej gminy o dotację. Może ona wynosić nawet nawet 85% procent całkowitej inwestycji, dlatego na pewno warto się o nią postarać. Dzięki dodatkowym środkom będziemy mogli zatrudnić kompetentną firmę, która dobrze nam doradzi wybór paneli, a także zajmie się ich montażem. Jeśli otrzymamy dotację z gminy, to już po 2 latach nasze panele się spłaca a my zaczniemy czerpać z nich realne zyski.

PV OZE FotowoltaikaNowa Dębowa Wola 47F

Ostrowiec Świętokrzyski,Świętokrzyskie27-400

664427413