Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (opiera się ona na zasysaniu powietrza wytwarzanego przez komin), mamy tutaj wentylację mechaniczną, opierającą się o ruch powietrza wytwarzany przez rekuperator. Maszyna ta kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, a także odzyskuje ciepło z nagrzanego powietrza. Kluczowe jest także to, że rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także je oczyszcza. Dostające się do pomieszczeń powietrze jest przefiltrowane – pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń.
Centralą tego systemu wentylacji jest rekuperator z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Wciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie – zimne z zewnątrz i ciepłe z wnętrza budynku (przez ulokowane anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach). Te dwa strumienie spotykają się rekuperatorze, jednak nie mieszają się ze sobą – każde płynie odrębnym kanalikiem. Ciepłe, ale zanieczyszczone i nasycone dwutlenkiem węgla powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, pozostawiając je tam, z kolei zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Efektem rekuperacji jest więc to, że czyste i ogrzane powietrze trafia do pomieszczeń, z kolei pozbawione ciepła i zanieczyszczone jest usuwane poza budynek.
Zainteresowała Cię ta energooszczędna wentylacja pomieszczeń? Rekuperacja ma wiele zalet! Zacznijmy od kwestii priorytetowej, czyli zdrowia. Wspomniane wcześniej właściwości oczyszczania powietrza przez rekuperator sprawiają, że zawsze oddychasz świeżym powietrzem, pozbawionym zanieczyszczeń – bez konieczności inwestycji w dodatkowe sprzęty. Filtracja nawiewanego powietrza to ponadto skuteczna ochrona przed smogiem. Kolejną zaletą są oszczędności – raz wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie, co znacząco obniża rachunki za prąd. Warto także wspomnieć, że rekuperacja działa tak, jak sobie tego życzymy – możemy zwiększać intensywność przewietrzenia (np. przy gościach, infekcjach) albo zmniejszać (pod naszą nieobecność). Musimy też tutaj wymienić tak prozaiczne kwestie, jak brak przeciągów, much, komarów, pleśni, zaparowanych luster czy zapachu tłuszczu po smażeniu. System rekuperacji świetnie usuwa wilgoć, eliminuje konieczność otwierania okien i redukuje zapachy, wyprowadzając je na zewnątrz.
Od lat dostarczamy Klientom najwyższej jakości rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii. Nasz zespół składa się z doświadczonych fachowców, którzy na podstawie przeprowadzonego audytu i poznaniu potrzeb Klientów przygotowują projekt. Rekuperacja nie ma przed nami tajemnic! Wykorzystujemy wyłącznie sprzęty od najlepszych firm klasy premium, wykonujemy profesjonalny montaż i świadczymy usługi serwisowe, gdy zaistnieje taka potrzeba. Priorytetem naszej firmy jest satysfakcja Klientów z powierzonych nam zadań. Masz pytania na temat rekuperacji? Chcesz poznać wycenę i rozwiać swoje wątpliwości? Skontaktuj się z nami!